


Studia podyplomowe – pedagogika specjalna – to możliwość zdobycia kwalifikacji w poszukiwanych na rynku pracy specjalnościach.
Z uwagi na nowe przepisy oświatowe dotyczące zatrudniania pedagogów specjalnych wprowadziliśmy możliwość podjęcia przez nauczycieli studiów wyższych na kierunku pedagogika specjalna od V lub VII semestru – z uwzględnieniem dotychczasowych efektów kształcenia.
Jeśli masz jakieś pytania dotyczące studiów wyższych, skorzystaj z FORMULARZA KONTAKTOWEGO
PEDAGOGIKA SPECJALNA – STUDIA PODYPLOMOWE
Studia podyplomowe z zakresu pedagogiki specjalnej są adresowane przede wszystkim do nauczycieli, a także do innych osób pragnących realizować pomoc psychologiczno-pedagogiczną. Biorąc pod uwagę ogromne zapotrzebowanie na specjalistów, zarówno w szkołach, jak również specjalistycznych poradniach, przygotowaliśmy szeroką ofertę kwalifikacyjnych studiów podyplomowych. Zarówno z zakresu pedagogiki specjalnej, jak również kwalifikacyjnych studiów wyższych z zakresu pedagogiki.
Pedagogika specjalna to – najogólniej mówiąc – dział pedagogiki związany ze wsparciem osób z niepełnosprawnościami lub specjalnymi potrzebami dotyczącymi rozwoju i funkcjonowania społecznego. Bez wątpienia jest to dyscyplina nauk społecznych o szczególnym znaczeniu. Od osób ją praktykujących, wymaga się nie tylko posiadania wiedzy i doświadczenia, ale przede wszystkim odpowiednich kwalifikacji osobowościowych: empatii, cierpliwości i pracowitości. Jakkolwiek w tej pracy nie należy się spodziewać spektakularnych efektów z dnia na dzień, o tyle jednak najmniejszy sukces podopiecznego jest powodem do dumy i radości. Niewątpliwie skala diagnozowanych deficytów i trudności rozwojowych u dzieci i młodzieży jest ogromna.
Osłabienie więzi w rodzinach, stres, nadmierne obciążenie obowiązkami zawodowymi rodziców prowadzą do występowania złożonych opóźnień i dysfunkcji. Dzieci, którym rodzice nie czytają, a które od najmłodszych lat spędzają godziny z telefonem lub tabletem w ręce, w konsekwencji nie rozwijają prawidłowo sprawności komunikacyjnych. Do tego w wyniku pandemii liczba dzieci wymagających pomocy zwiększyła się znacznie. Kolejne badania przynoszą coraz bardziej pesymistyczny obraz stanu naszych dzieci. Dlatego zapotrzebowanie szkół na pedagogów specjalnych jest duże i w najbliższych latach będzie się jeszcze zwiększać.
Jeśli chcesz porozmawiać o studiach
z zakresu pedagogiki specjalnej
Aktualnie obowiązujące Rozporządzenie Ministerstwa Nauki i Edukacji (Dz.U. 2021 poz. 890) wskazuje wymóg posiadania odrębnych kwalifikacji do wykonywania zadań terapeutycznych z obszarów:
a) edukacji i rehabilitacji osób z niepełnosprawnością słuchową (surdopedagogiki),
b) edukacji i rehabilitacji osób z niepełnosprawnością wzrokową (tyflopedagogiki),
c) edukacji i rehabilitacji osób z niepełnosprawnością intelektualną,
d) pedagogiki leczniczo-terapeutycznej,
e) edukacji i terapii osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu,
f) edukacji włączającej,
g) pedagogiki resocjalizacyjnej,
h) logopedii,
i) pedagogiki korekcyjnej (terapii pedagogicznej),
j) wczesnego wspomagania rozwoju dziecka
W związku z tym opracowaliśmy programy kształcenia odpowiadające wymogom obowiązujących przepisów oraz potrzebom szkół i placówek oświatowych. Zważywszy na to, że niektóre kierunki cieszą się szczególnym zainteresowaniem, przygotowaliśmy ich prezentacje na kolejnych podstronach.
- Edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną (oligofrenopedagogika)
- Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka
- Edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością słuchową (surdopedagogika)
- Pedagogika korekcyjna
- Edukacja i terapia osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu
- Logopedia
- Edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością wzrokową (tyflopedagogika)
Aby zapoznać się ze szczegółowymi opisami pozostałych kierunków, trzeba pobrać nasz Informator
W naszej ofercie są również studia podyplomowe:
- Pedagogika opiekuńczo-wychowawcza z pomocą psychologiczno-pedagogiczną
- Socjoterapia
- Pedagogika środowiskowa