PEDAGOGIKA SPECJALNA – ZAPISY NA WYŻSZY SEMESTR JEDNOLITYCH PIĘCIOLETNICH STUDIÓW MAGISTERSKICH

Pedagogika specjalna – zapisy na wyższy semestr umożliwią nauczycielom, absolwentom pedagogiki, uzyskanie kwalifikacji w skróconym terminie. Jest z pewnością niezwykle ważne w kontekście wchodzącej w życie z dniem 1 września 2022 standaryzacji zatrudniania nauczycieli w szkołach i placówkach. Projekt przepisów związanych ze zmianami znajduje się na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12362550.

Od 1 września 2022 r. rozpocznie się wdrażanie pierwszego etapu standaryzacji zatrudniania w przedszkolach i szkołach m.in. nauczycieli pedagogów specjalnych, wprowadzonej przepisami ustawy z dnia 12 maja 2022 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1116). 

SZCZEGÓŁOWE WYMAGANIA

W związku z tym dookreślono wymagania kwalifikacyjne dla tej grupy nauczycieli poprzez projekt  nowelizacji rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz. U. z 2020 r. poz. 1289).  Zgodnie z projektowanymi zmianami na stanowisku pedagoga specjalnego w przedszkolach i szkołach ogólnodostępnych i integracyjnych będzie można zatrudnić nauczyciela posiadającego:

1) jednolite studia magisterskie na kierunku pedagogika specjalna lub

2) jednolite studia magisterskie lub studia pierwszego lub drugiego stopnia, w zakresie pedagogiki specjalnej, lub

3) jednolite studia magisterskie lub studia pierwszego i drugiego stopnia, w zakresie pedagogiki, a ponadto ukończony kurs kwalifikacyjny lub studia podyplomowe w zakresie pedagogiki specjalnej lub w zakresie edukacji włączającej.

Do 31 sierpnia 2026 r. na stanowisku nauczyciela pedagoga specjalnego będzie można zatrudnić również osobę, która:

1)posiada kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w przedszkolu i klasach I–III szkoły podstawowej, a ponadto ukończyła studia podyplomowe w zakresie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka – dotyczy to przedszkoli ogólnodostępnych i integracyjnych; 2) posiada kwalifikacje do pracy w przedszkolach, szkołach ogólnodostępnych i integracyjnych określone w przepisach oraz ukończyła kurs kwalifikacyjny lub studia podyplomowe w zakresie pedagogiki specjalnej. Projekt nowelizacji rozporządzenia zmienia też wymagania dotyczące kwalifikacji nauczycieli przedszkoli, szkół i oddziałów specjalnych zorganizowanych w podmiotach leczniczych. Nauczyciele tam zatrudnieni nie będą zobowiązani do posiadania kwalifikacji w zakresie pedagogiki leczniczej, jak i terapeutycznej.

JEŚLI MASZ JAKIEŚ PYTANIA DOTYCZACE UZYSKANIA KWALIFIKACJI PEDAGOGA SPECJALNEGO, NAPISZ DO NAS

    Twoje imię i nazwisko


     

    Choć jednolite studia magisterskie na kierunku pedagogika specjalna trwają 5 lat, absolwenci kierunków pedagogicznych mogą zostać wpisani na V lub VII semestr. Studia przygotowują do pracy z uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w placówkach kształcenia specjalnego, integracyjnego i edukacji włączającej:

    • pedagogów specjalnych – nauczycieli specjalistów do pracy w placówkach kształcenia integracyjnego i ogólnodostępnego (w zależności od wybranej specjalności);
    • nauczycieli do pracy na wszystkich etapach edukacyjnych w placówkach specjalnych – w odniesieniu do podstawy programowej dla uczniów z umiarkowaną i znaczną niepełnosprawnością intelektualną (specjalność edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną);
    • nauczycieli zajęć w przedszkolach, szkołach i placówkach kształcenia ogólnodostępnego, integracyjnego oraz specjalnego (w zależności od wybranej specjalności);
    • wychowawców do pracy w placówkach resocjalizacyjnych.

    Studenci na kierunku PEDAGOGIKA SPECJALNA wybierają jedną z poniższych SPECJALNOŚCI:

    • Oligofrenopedagogika
    • Spektrum autyzmu
    • Surdopedagogika
    • Tyflopedagogika
    • Resocjalizacja z socjoterapią

    Pedagogika specjalna – zapisy na wyższy semestr:

    Ten tok wymaga przede wszystkim uznania efektów kształcenia z wcześniejszych etapów studiów (innym kierunku) oraz na koniec zaliczenia różnic programowych. Student pisze pracę magisterską pod opieką promotora, a następnie przystępuje do egzaminu dyplomowego. Ważnym aspektem jest, że ma możliwość skorzystania ze stypendium. W przeciwieństwie do studentów studiów podyplomowych, ma możliwość skorzystania również ze wsparcia dla studentów z orzeczeniem o niepełnosprawności. Oczywiście studia realizowane są w trybie hybrydowym – studenci mają możliwość korzystania z zajęć ON-LINE, które są archiwizowane.

    Formularz rekrutacyjny: Wyższej Szkoły Nauk Pedagogicznych WSNP POBIERZ TUTAJ

    Jeśli nie masz pewności, czy spełniasz warunki do przyjęcia na wyższy semestr, skontaktuj się z nami. Oczywiście konsultacja jest bezpłatna.

    Accessibility
    Zadzwoń teraz